piątek, 22 marca 2013

My favourite books

No i oboje mamy pracę, tyle że Dawid zaczyna 2 tygodnie później, także wynajem mieszkania będzie musiało poczekać do maja.. wszystko się tak przeciąga, ale na szczęście idzie do przodu ;-) Dzisiaj, jako że jestem nałogowym pochłaniaczem książek (niestety obecnie nie mam dostępu do żadnej biblioteki i strasznie nad tym ubolewam!) to chciałam wam przedstawić moje ulubione książki. Nie mam określonego gatunku, lubię wszystko co pochłania ;p ale mówiąc szczerze, zrobiłam się bardziej wybredna! Spisałam sobie przed chwilką wszystkie świetne książki które bardzo ale to bardzo mi się podobały, całkiem możliwe, że o innych - również ulubionych zupełnie zapomniałam ;p 
Kolejność jest zupełnie przypadkowa, chociaż całkowitym numerem jeden jest seria o Harrym Potterze. Powiem wam szczerze, że do pierwszej części podchodziłam trzykrotnie zanim ją przeczytałam w całości, później mijały godziny, dni a ja raz dwa przeczytałam 6 części.. (w tym czasie czekaliśmy w Polsce na część 7) Na dzień dzisiejszy części 1-4 przeczytałam 3-krotnie, 5-7 dwukrotnie ;-)

J.K. Rowling - "Harry Potter"
Seria Harry Potter opisuje przygody młodego czarodzieja, studiującego przez sześć lat tajniki magii w Hogwarcie oraz rok po jej przerwaniu. W epilogu siódmej części przedstawione są wydarzenia dziejące się 19 lat po zakończeniu akcji książki

Jonathan Carrol - "Białe Jabłka"
Vincent Ettrich, lekkoduch i kobieciarz, ku swemu zdumieniu niespodziewanie wraca po śmierci między żywych. Nękany przez tajemnicze zjawy, dowiaduje się, że powrócił do życia za sprawą swojej jedynej miłości Isabelle. Ma ona wkrótce urodzić jego dziecko, które uratuje naruszony porządek świata, pod warunkiem, że ojciec przekaże mu wszystko to, czego się nauczył i co widział po tamtej stronie. Kłopot w tym, że Vincent niczego nie pamięta...
Białe jabłka to zaskakująca opowieść o życiu, magicznej miłości i śmierci; metafizyka przeplata się tutaj z codziennością, a istoty z krwi i kości stykają z aniołami i z diabłami w ludzkiej skórze.

Paulo Coelho - "11 Minut"
Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką.
Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić może właśnie miłość. Jedenaście minut to współczesna bajka dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. Jedenaście minut to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum, o tak ważnej sferze naszego życia, a zarazem tak załamanej. To powieść, która nie pozwala na obojętność i budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia. 

Nicholas Sparks - "Ostatnia Piosenka"
Życie siedemnastoletniej Ronnie Miller wywróciło się do góry nogami, gdy jej ojciec postanowił porzucić karierę i wyjechać do niewielkiego miasteczka w Północnej Karolinie. Jego ucieczka oznaczała koniec małżeństwa Millerów. Trzy lata później Ronnie dalej nie chce mieć nic wspólnego z ojcem i nie utrzymuje z nim kontaktu.
Nieoczekiwanie matka wysyła dziewczynę i jej młodszego brata, Jonaha, by spędzili wakacje w Wilmington. Dla Ronnie to ciężka próba - przyzwyczajona do Nowego Jorku, zakochana w jego nocnym życiu i modnych klubach, musi zmierzyć się nie tylko z niechęcią do wiodącego spokojne życie pianisty i zaangażowanego w budowę miejscowego kościoła ojca, ale również z senną atmosferą nadmorskiej mieściny. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najgorsze lato w jej życiu.

L.M. Montgomery - "Błękitny Zamek"
Bohaterka książki, niepozorna, niezamężna dwudziestodziewięciolatka dowiaduje się, że został jej mniej niż rok życia. Postanawia wykorzystać go na całego, przeżyć prawdziwie, robiąc to o czym od dawna mogła tylko marzyć.
Niezwykła metamorfoza niepozornej starej panny, która spotyka na swej drodze mężczyznę podejrzewanego o najgorsze przestępstwa. Historia Valancy Stirling dowodzi, że czasem warto zaryzykować, a mówienie krewnym tego, co się myśli, może się stać nie lada przyjemnością.

E.L. James - Trylogia o Christianie Grey'u
Studentka literatury Anastasia Steele przeprowadza wywiad z młodym przedsiębiorcą Christianem Greyem. Niezwykle przystojny i błyskotliwy mężczyzna budzi w młodej dziewczynie szereg sprzecznych emocji. Fascynuje ją, onieśmiela, a nawet budzi strach. Przekonana, że ich spotkania nie należało do udanych, próbuje o nim zapomnieć – tyle że on zjawia się w sklepie, w którym Ana pracuje, i prosi o drugie spotkanie.
Młoda, niewinna dziewczyna wkrótce ze zdumieniem odkrywa, że pragnie tego mężczyzny. Że po raz pierwszy zaczyna rozumieć, czym jest pożądanie w swej najczystszej, pierwotnej postaci. Instynktownie czuje też, że nie jest w swej fascynacji osamotniona. Nie wie tylko, że Christian to człowiek opętany potrzebą sprawowania nad wszystkim kontroli i że pragnie jej na własnych warunkach…

Stephen King - "Zielona Mila"
Rok 1932. W USA trwa Wielki Kryzys; panuje głód i bezrobocie. Paul Edgecombe pracuje jako strażnik w więzieniu Cold Mountain, do którego trafiają ci, na których państwo postawiło już krzyżyk. To dla nich przeznaczone jest specjalne pomieszczenie przylegające do bloku E, gdzie na drewnianym podium stoi krzesło elektryczne zwane Starą Iskrówą. Ostatnia droga każdego z więźniów będzie prowadzić po zielonym linoleum.
Nikt nie wydaje się bardziej zasługiwać na śmierć niż John Coffey, czarny olbrzym, skazany za przerażającą zbrodnię, której dopuścił się na dwóch małych dziewczynkach. Nie mogłem nic pomóc, powtarzał, gdy go schwytano. Próbowałem to cofnąć, ale było już za późno... Ten, kto sądzi, że wymierzenie sprawiedliwości okaże się łatwe i proste, jest w wielkim błędzie - o czym przekona się podejmując z Johnem Coffeyem koszmarną podróż przez Zieloną Milę...

Stephenie Meyer - Saga "Zmierzch"
Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze...
/Saga w postaci książek - cudowna... filmy ? komedia ;-)

Souad - "Spalona żywcem"
Souad miała siedemnaście lat i była zakochana. W maleńkiej wiosce w Cisjordanii, gdzie mieszkała, kobiety są warte mniej niż zwierzęta domowe. Tam miłość przed ślubem to największa zbrodnia, dlatego szwagier dziewczyny oblał ją benzyną i podpalił. Jednak Souad przeżyła. Przeżyła by zerwać tabu milczenia wobec brutalnej praktyki zbrodni honorowej, i napisać książkę będącą wstrząsającą opowieścią o jej życiu, ale i rozpaczliwym wołaniem o pomoc wszystkim narażonym na śmierć kobietom, ofiarom opacznie rozumianego honoru.

Małgorzata Budzyńska - "Ala Makota" - cała seria
Ala Makota ma trzynaście lat i jest trochę zwariowana, jak to nastolatka. Prowadzi dziennik, w którym opisuje dzień po dniu: matka złożyła pozew o rozwód, dziewczyna brata zachodzi w ciążę, a sama Ala ma kłopoty ze znalezieniem chłopaka. Poza tym Ala ma ambicje pisarskie - wysłała nawet wiersz na konkurs... W wolnych chwilach próbuje zrazić do ojca kolejne kandydatki na macochę.
/ Czytałam to bardzo dawno, pamiętam że części mają tytuły "Ala Makota Notatnik sfrustrowanej nastolatki 1" "Ala Makota Notatnik sfrustrowanej nastolatki 2", "Ala Makota Zakochana 1", "Ala Makota Zakochana 2", "Ala Makota Siedemnastka" oraz "Ala Makota Osiemnastka" 

Sabina Berman - "Dziewczyna która pływała z delfinami"
Karen zawsze była inna. Kiedy ciotka odnalazła ją w pustym domu, dziewczynka nie potrafiła mówić, czytać, pisać ani przebywać wśród ludzi. Nie wiedziała, co znaczy smutek, radość czy miłość. Miała za to niemal fotograficzną pamięć i niezwykle oryginalne spojrzenie na świat. Dobrze czuła się tylko, nurkując w głębiach oceanu, wśród ryb i delfinów. Żeby żyć wśród ludzi, musiała się nauczyć najtrudniejszego - wyrażania najprostszych emocji. Niezwykle uzdolniona, o ponadprzeciętnej inteligencji Karen nie jest według innych zdolna do miłości. 
Ale czym innym kieruje się dziewczyna, która zrobi wszystko, by skrócić cierpienia zabijanych zwierząt? Jej nowatorskie metody zmieniły świat i nie wszyscy potrafią to zaakceptować. Lecz Karen nie interesuje to, co myślą o niej inni. Karen wie, co jest ważne.
Dziewczyna, która pływała z delfinami to wspaniała podróż w głąb ludzkiego umysłu, pokazująca, jak wiele zależy od punktu widzenia i wrażliwości każdego z nas, a zarazem jak mało mamy wpływu na to, co dzieje się w naszym życiu. Sabina Berman stworzyła meksykańską wersję Forresta Gumpa w kobiecym wydaniu. Zamiast pudełka czekoladek jest puszka tuńczyka z napisem „bezpieczne dla delfinów” i „wolne od stresu”.

Dan Brown - "Kod Leonardo da Vinci"
W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej.
Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża. Ale mają też doprowadzić do czegoś znacznie bardziej istotnego.

Agatha Christie - "Morderstwo w Orient Expressie"
Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego podróż zamienia się w śledztwo. Fakty wskazują, że zabójca zajmuje przedział w tym samym wagonie… Czy Poirot zdoła rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? Sprawa nie należy do łatwych - każdy pasażer jest podejrzany…

Irwin Shaw - "Hotel św. Augustyna"
Choroba oczu uniemożliwiła pilotowi samolotów pasażerskich, Douglasowi Grimesowi, dalszą pracę w ukochanym zawodzie. Załamany Grimes musi rozpocząć nowe życie, zdając sobie sprawę, że nie będzie ono ani łatwe, ani szczęśliwe. Przenosi się do Nowego Jorku, gdzie podejmuje pracę portiera w podrzędnym hoteliku. Pewnej nocy jest świadkiem zabójstwa, a przy ofierze znajduje dużą sumę pieniędzy. Douglas Grimes podejmuje wyzwanie ? ucieka ze znalezionymi pieniędzmi do Europy. Czy i on przekona się, że kradzione nie tuczy?

Alice Sebold - "Nostalgia Anioła"
Historia 14-letniej Susie Salmon, która zostaje zamordowana przez seryjnego mordercę. Zawieszona pomiędzy niebem a ziemią, obserwuje swoich bliskich, próbujących ją odnaleźć. Debiut powieściowy młodej amerykańskiej pisarki długo utrzymujący się na listach książkowych bestsellerów. Obok tej książki nie można przejść obojętnie. Błyskotliwa, oparta na własnych doświadczeniach autorki, wzbudzająca ogromne emocje powieść o życiu i śmierci, radości i smutku, przebaczeniu i zemście, a także o miłości, gojeniu duszy i zapominaniu. Książka, która wstrząsnęła milionami ludzi na całym świecie. Narratorką opowieści jest czternastoletnia Susie Salmon, która przemawia do czytelnika.

Peter James - "Pogrzebany"
Michael Harrison za 3 dni się żeni, a ponieważ zawsze uchodził za żartownisia, teraz paczka jego najbliższych przyjaciół organizuje mu wieczór kawalerski, którego nie zapomni do końca życia. Po wesołej imprezie w knajpie zakopują go pijanego w trumnie kilka centymetrów pod ziemią z butelką whisky, krótkofalówką, podniecającym "świerszczykiem" oraz rurką do oddychania. Potem, kiedy - pijani i rozbawieni - wracają autem do baru, dochodzi do wypadku, w którym wszyscy giną. Wygląda na to, że nikt - ani piękna narzeczona, ani matka, ani bliski przyjaciel - nie mają pojęcia, gdzie szukać Michaela. Do akcji wkracza, słynący z niekonwencjonalnych metod pracy, detektyw po przejściach - Roy Grace. Tymczasem sam uwięziony rozpaczliwie walczy o życie...

To by było na tyle ;-) Baaaardzo polecam wszystkie z tych książek.

Szukam tytułu!

Pamiętam, że czytałam kiedyś pewną książkę i teraz mam straszne dziury w pamięci. Nie potrafię nawet opisać o czym ona była. Wiem, że rzecz działa się w Chinach, za panowania Mao Zedonga. Na początku dziewczynka zostaje sprzedana "nowym rodzicom", jej ojciec - nauczyciel bodajże.. zostaje zesłany do jakiegoś obozu pracy, za to że nie popierał rządów Zedonga, historia kręci się wokół tej dziewczyny, która później wyrusza się uczyć? nie pamiętam dokładnie, później ciężko choruje, później ma mieć ślub.. mam straszne dziury w pamięci ale byłabym w siódmym niebie jakby któraś z was mnie oświeciła! ;-)
EDIT: PIÓRKO NA WIETRZE !!! znalazłam! ;p

Miłego wieczorku, z książką mam nadzieję ;-)

7 komentarzy:

 1. ja niestety nienawidze czytac ksiazek :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądłam Ostatnia piosenke.


  http://fuckingeveryday.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. kocham czytać *_*

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja lubię czytać , ale w ostanich dniach nie mam zbytnio czasu. : /
  Obserwuyjemy , bo ja już . : *
  Pozdrawiam Cieplutko !!

  OdpowiedzUsuń
 5. nie znam żadnej ale P. Coelho zamierzam zacząć czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytac wszystkie musze bo tak to tylko filmy oglądałam :)

  Buziaki,
  Aleks

  OdpowiedzUsuń
 7. Harry to bohater moje dzieciństwa, w Zmierzchu też byłam zakochana. :) Co do Brown'a to czytałam tylko 'Anioły i Demony' i naprawdę mnie urzekły! A '11 minut' do mnie nie przemówiło, nie lubię Coelho.
  Pozdrawiam i również obserwuję.

  OdpowiedzUsuń